Committees

Dr John Yates – Convenor

Dr Hollie Cockings – Deputy Convenor

Sara Atkin – Conference Secretariat

International Scientific Committee

Alan Hellier (Australia)
Alberto Campagnola (Italy)
Alfredo Navarro (Spain)
Ali Fatemi (USA)
André Galtier (France)
Andrea Carpinteri (Italy)
Andrea Spagnoli (Italy)
Barbara Rossi (UK)
Chris Hyde (UK)
Christophe Pinna (UK)
David Nowell (UK)
Ken Wackermann (Germany)
Fabien Lefebvre (France)
Filippo Berto (Norway)
Francesco Iacoviello (Italy)
Francisco A Diaz (Spain)
Frank Walther (Germany)
Harry Bhadeshia (UK)
Hellmuth Klingelhoeffer (Germany)
Hossein Farrahi (Iran)
James Marrow (UK)
James Newman (USA)
Jan Papuga (Czech Republic)
Johan Moverare (Sweden)
Liviu Marsavina – (Romania)
Luca Susmel (UK)
Marc Geers (The Netherlands)
Mark Whittaker (UK)
Martin Bache (UK)
Matteo Bendetti (Italy)
Matteo Luca Facchinetti (France)
Alan Hellier (Australia)
Alberto Campagnola (Italy)
Alfredo Navarro (Spain)
Ali Fatemi (USA)
André Galtier (France)
Andrea Carpinteri (Italy)
Andrea Spagnoli (Italy)
Barbara Rossi (UK)
Chris Hyde (UK)
Christophe Pinna (UK)
David Nowell (UK)
Ken Wackermann (Germany)
Fabien Lefebvre (France)
Filippo Berto (Norway)
Francesco Iacoviello (Italy)
Francisco A Diaz (Spain)
Frank Walther (Germany)

Harry Bhadeshia (UK)
Hellmuth Klingelhoeffer (Germany)
Hossein Farrahi (Iran)
James Marrow (UK)
James Newman (USA)
Jan Papuga (Czech Republic)
Johan Moverare (Sweden)
Liviu Marsavina – (Romania)
Luca Susmel (UK)
Marc Geers (The Netherlands)
Mark Whittaker (UK)
Martin Bache (UK)
Matteo Bendetti (Italy)
Matteo Luca Facchinetti (France)Mike Fitzpatrick (UK)
Miloslav Kepka (Czech Republic)
Muhsin J Jweeg (Iraq)
Neil James (UK)
Pablo Lopez-Crespo (Spain)
Paul Bowen (UK)
Phil Withers (UK)
Philippa Reed (UK)
Prof Murakami (Japan)
Reinhard Pippan (Austria)
Rob Ritchie (USA)
Robert Akid (UK)
Sabrina Vantadori (Italy)
Shahrum Abdullah (Malaysia)
Svjetlana Stekovic (Sweden)
Takashi Nakamura (Japan)
Thierry Palin-Luc (France)
Veronique Doquet (France)
Wim de Waele (Belgium)
Yee Han Tai (UK)
Yoshihiko Uematsu (Japan)
Youshi Hong (China)

Local Technical Committee

Dr Amir Chahardehi
Andrew Blows
Dr Chris Hyde
Dr Emilio Martínez-Pañeda
Dr Fabien Lefebvre
Dr Farnoosh Farhad
Prof Filippo Berto
Prof Francisco A Diaz
Dr Hassan Ghadbeigi
Hayder Ahmad
Dr Hollie Cockings
Dr John Yates
Prof Mark Whittaker
Dr Mohamed Bennebach
Dr Pablo Lopez-Crespo
Paul Roberts
Dr Peter Bailey
Robert Cawte
Dr Spencer Jeffs
Dr Svetlana Stekovic
Yi Gao